Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 8 marca 2011

JAK PODAWAĆ LEKI ZWIERZĘTOM

Autorem artykułu jest Nastka .Leki dla zwierząt mogą występować w trzech postaciach: jako pigułki, proszki lub jako płyny. Najlepiej podawać je bezpośrednio i jeśli to możliwe nie mieszać z pokarmem. Należy przy tym postępować zdecydowanie, lecz delikatnie.

Cały czas przemawiaj uspokajająco do zwierzęcia. Koty zachowują się bardziej niespokojnie niż psy i istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą stawiały opór. W takim wypadku najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę, która powinna ostrożnie, ale pewnie chwycić kota z tyłu za kark, można owinąć kota w ręcznik tak, by wystawała mu tylko głowa.
PIGUŁKI Chwyć pysk psa lub głowę kota jedną ręką tak, żeby kciuk znalazł się wewnątrz pyska, a palec wskazujący na zewnątrz. Rozewrzyj szczęki zwierzęcia. Naciśnij na szczęki przez przyciśnięcie jego warg do zębów tuż przed stawem żuchwy. Wargi zwierzęcia powinny wtedy przykrywać zęby, co uchroni twoje palce przed pokąsaniem. Trzymając pigułkę między kciukiem i palcem wskazującym wolnej ręki, włóż ją tak głęboko na tył języka, jak to możliwe. Jeśli podajesz lek kotu, upewnij się, czy pigułka znalazła się za garbem jego języka. Szybko zamknij zwierzęciu pysk i przytrzymaj zamknięty, głaszcząc jednocześnie gardło. W przypadku kota można energicznie dmuchnąć raz lub dwa razy w pyszczek. Jeśli mimo to zwierzę nie chce przełknąć leku, włóż pigułkę w małą grudkę masła lub mięsa i podaj zwierzęciu w takiej postaci.
PROSZKI Najłatwiejszym sposobem jest podawanie proszku rozpuszczonego w wodzie lub mleku. Jeśli zwierzę nie chce pić, zmieszaj drugi proszek z jego pokarmem. Pamiętaj, że jeśli zmieszasz proszek z dość dużą ilością jedzenia, zwierzę może nie zjeść wszystkiego. Dlatego też staraj się dać taką porcję, by zwierzę zjadło całość od razu.
PŁYNY Delikatnie odciągnij dolną wargę psa w samym kąciku. Za pomocą strzykawki lub wkraplacza do oczu wstrzykuj lekarstwo po kropli do kieszonki, która się tam wytworzyła. Po każdej kropli zamykaj kieszonkę, unoś lekko do góry pysk zwierzęcia i czekaj, aż przełknie. Jeśli masz do czynienia z kotem, odchyl jego wargi z jednej strony pyszczka i powoli wkraplaj lekarstwo strzykawką. Jeśli zwierzę nie chce przełknąć płynu, zmieszaj je z jedzeniem lub piciem.

---

http://rodzina-i-pies.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy: