Łączna liczba wyświetleń

piątek, 4 marca 2011

SZCZURY BIEGAJĄCE PO DOMU

Autorem artykułu jest Miłosz RożańskiPierwsze skojarzenie to bieda, nieczystość i problemy z deratyzacją. Lecz dzisiaj przedstawię wam szczura jako zwierze domowe zupełnie inne od większości po prostu przygłupich gryzoni. Hodowla szczurów jest prosta i przyjemna.

Szczury jako zwierzęta domowe

Przez setki lat, zwłaszcza w kulturze Europejskiej szczury traktowane były wyłącznie jako szkodniki. Nic dziwnego, wszak pośrednio to one roznosiły dżumę która zdziesiątkowała Europę. Co prawda samą dżumę roznosiły pchły lecz korzystały one ze szczurów jako dogodnego środka transportu, a jako że tam gdzie człowiek tam i szczury nie mogło obyć się bez problemów.

Obecnie szczury przeżywają swego rodzaju renesans, te piwniczne żyjące w małych ilościach nikomu nie wadzą. Natomiast szczury laboratoryjne i wszystkie inne udomowione odmiany cieszą się coraz większym upodobaniem hodowców, trzymane są tak samo jako myszy czy króliki w klatkach. Różnica jednak jest ogromna i piszę to jako osoba która miała do czynienia ze wszystkimi powyżej wymienionymi zwierzętami. Szczury po prostu biją na głowę wszystkie inne gryzonie i to pod niemal każdym aspektem (niektórym nie podoba się ich wspaniale skonstruowany ogon). Są inteligentniejsze, każdy to osobno indywiduum i wchodzą w lepszą interakcję z człowiekiem aniżeli tępo przeżuwający siano królik.

Szczury biegający po domu

Hodowla szczurów wymaga aby dostarczać ich małym móżdżkom odpowiednie ilości bodźców, trzymając je całe życie w klatce krzywdzimy je tak samo jak gdybyśmy trzymali człowieka od urodzenia do śmierci w ciasnej piwnicy. Szczur sobie bodźce już znajdzie sam, jednak my musimy zapewnić mu do tego odpowiednią przestrzeń. Najczęstszym sposobem jest puszczanie szczurów po pokoju co jednak nie zawsze może być zrealizowana, nieznaczna jednak istniejąca część szczurów ma nieodpartą chęć gryzienia wszystkiego co użyteczne. Butów, bluz, kabli, a nawet ścian dlatego też trzeba się przed ewentualnymi szkodami zabezpieczyć. Trzeba również nauczyć szczura aby nie załatwiał się gdzie popadnie, o ile brzmi to głupio to w przypadku szczurów autentycznie jest to możliwe. Wielu ludzi do tej pory postrzega szczury jako myszy tylko w większej wersji, szczury jednak potrafią reagować na imię i przychodzić zawołane. Potrafią się bawić, rozpoznawać właściciela, dają się głaskać i niekiedy przychodzą do śpiącego właściciela by również ułożyć się do snu. Nie są to bajki ani wyjątki jakichś bardzo utalentowanych szczurów, hodowlą szczurów zajmuje się już przeszło dziesięć lat i za każdym przypadkiem szczury zaskakiwały mnie czymś nowym.

Uwaga na szkody

Jak już pisałem niektóre szczury (naprawdę nie wszystkie, nawet mniejszość) lubują się w gryzieniu tego co drogie naszemu sercu. Kabli od komputera, butów, najnowszej bluzy czy przegryzaniu roślin doniczkowych. Co do ostatniego to jeszcze nie zdarzyło mi się aby zafascynowany ziemią szczur (kiedy miały wcześniej mieć z nią kontakt?) darował jakiejś roślince żywot. Rozwiązań jest kilka, albo wydzielić szczurowi pokój gdzie nic wartościowego nie będzie mógł zniszczyć. Kolejnym rozwiązaniem jest ciągłe czuwanie nad poczynaniami szczura, jest to jednak męczące i trudne do wykonania zwłaszcza gdy szczur zapuści się w jakieś zakamarki. Ostatnim jest zabezpieczenie wszystkiego co nam drogie, o ile na kable od komputera możemy co chwile zerkać to bluza na samym dnie szafy nie będzie już taka bezpieczna. Wiele osób zajmujących się hodowlą szczurów karci swoich podopiecznych za gryzienie wszystkiego na około, warto jednak się zastanowić czy szczury czynią to bez powodu? Nie kiedy robią to po prostu aby przeżyć! Otóż szczurze zęby rosną w nieskończoność i muszą być na bieżąco ścierane. czaszka szczuraGdyby szczur zaniedbał swój obowiązek na początku zęby uniemożliwiłyby mu jedzenie, następnie powoli przez czaszkę przebijały się do mózgu co trwało by długo i było bolesne (o ile szczur nie padł by z głodu). Hodowla szczurów nie jest wymagająca jednak każdy hodowca musi swojemu pupilowi zapewnić minimum, jednym z niezbędnych akcesoriów jest wapno dla gryzoni na którym szczury ścierają zęby.

Chciałem jeszcze raz polecić przyjrzenie się szczurom jako waszym potencjalnym zwierzątkom domowym, to naprawdę miłe gdy wiesz że szczur Cię lubi i odróżnia od innych ludzi.

---

Mam nadzieję iż nowa tematyka jaką są szczury przypadnie wam do gustu, wkońcu nie muszę umieszczać w artykułach fraz Park Linowy Rzeszów i tym podobnych co jest dość trudne. Natomiast pisanie o szczurach na których się znam i pozycjonowanie pod normalnymi frazami jest dużo wygodniejsze aniżeli wtrącanie wszędzie park linowy Rzeszów do nie wygląda ani estetycznie, ani nie dodaje merytoryki,a wręcz na odwrót. W każdym razie serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za przeczytanie mojego artykułu.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy: