Łączna liczba wyświetleń

sobota, 4 czerwca 2011

Urazy zwierząt domowych - Jak pomóc psu i kotu w nagłych wypadkach

Autorem artykułu jest Nastka .Najczęstsze urazy zwierząt to pogryzienie, krwawienie, złamanie kończyny, dławienie, obce ciało w łapie, udar cieplny, chromanie, zatrucie i użądlenie.

W razie nagłego wypadku zawsze zawieź zwierzę jak najszybciej do weterynarza. Zanim jednak pies lub kot znajdzie się pod fachową opieką, możesz dużo zrobić, aby przynieść mu ulgę w cierpieniu.

POGRYZIENIE
Znajdź palcami miejsce zranienia. Małymi nożyczkami usuń sierść wokół rany i przemyj zranioną okolicę ciepłą wodą z odrobiną płynu antyseptycznego. Przykryj ranę tamponem zrobionym np. ze złożonej chusteczki do nosa lub gazy i zabandażuj. Zawieź zwierzę do lekarza, ponieważ pogryzienia i zadrapania powstałe w wyniku walki bez odpowiednich zabiegów mogą ulec zakażeniu.
KRWAWIENIE
Jeśli rana silnie krwawi, przykryj ją czystym tamponem i od razu mocno zabandażuj. Bez zwłoki zawieź zranione zwierzę do lekarza, w szczególności gdy krwawienie nie ustępuje. Aby zatrzymać nadmierny wypływ krwi, zastosuj opaskę uciskową. Obwiąż kończynę bandażem, włóż pod niego patyk i obracaj. Co 10 - 15 minut opaskę rozluźniaj co najmniej na jedną minutę.
ZŁAMANIE KOŃCZYNY
Jeśli łapa zwierzęcia jest zgięta pod nienaturalnym kątem, może to oznaczać, że została złamana kość. Połóż zwierzę w możliwie najwygodniejszej pozycji i zatrzymaj ewentualne krwawienie. Delikatnie wyprostuj kończynę na ile się da, a następnie ostrożnie, lecz mocno przybandażuj do niej kawałek drewnianej deseczki lub inny sztywny element, którego kształt mniej więcej odpowiada kształtowi kończyny. Funkcję usztywniającej szyny doskonale może spełnić nawet zwykły patyk. Potem zawieź zwierzę do lekarza - najlepiej samochodem, aby nie narażać złamanej kończyny na dodatkowe urazy.
DŁAWIENIE
Szybko zdejmij dławiącemu się zwierzęciu obrożę. Jeśli coś utkwiło mu w gardle (np. kawałek kości lub patyk), postaraj się wyciągnąć ów przedmiot. Aby uniemożliwić zwierzęciu zaciśnięcie szczęk, wsuń między nie np. trzonek łyżki. Jeśli w gardle psa utkwiła piłka, spróbuj wsunąć palec za piłkę i wyciągnąć ją albo palcami obu rąk naciskaj z zewnątrz policzki zwierzęcia możliwie najbardziej z tyłu i staraj się wypchnąć piłkę. Trzymaj psa w cieple. Nie pozwalaj mu jeść ani pić i jak najszybciej zawieź go do weterynarza. W gardle mogły powstać urazy, które powinien obejrzeć specjalista.
CIAŁA OBCE W ŁAPIE
W ciało zwierzęcia mogą się wbić najrozmaitsze przedmioty, np. haczyk na ryby. Najpierw obwiąż pysk psa, by nie ugryzł i poproś kogoś by przytrzymał mu głowę. Odetnij haczyk od żyłki (jeśli haczyk znajduje się w miejscu przykrytym sierścią, zostaw kawałek żyłki tak, aby wskazywał miejsce wbicia) i spróbuj go wyjąć. Jeśli to nie możliwe, delikatnie go przesuwaj, aż ukaże się ostrze. Odetnij ostrze szczypcami do cięcia drutu lub zwykłymi szczypcami i dopiero wtedy wyciągnij haczyk. Najlepiej gdyby ktoś pomógł ci przytrzymać zwierzę. Oczyść i opatrz ranę, a następnie zawieź zwierzę do lekarza. Nie próbuj wyciągać haczyka, który przebił wyjątkowo wrażliwą część ciała zwierzęcia, np. wargę lub oko. Operacja może wymagać znieczulenia i powinien ją wykonać lekarz weterynarii. Jeśli ciałem obcym jest szkło, też nie powinieneś go sam wyciągać, gdyż w ranie mogły by pozostać odłamki. Tym także powinien zająć się lekarz.
UDAR CIEPLNY
Nigdy nie zostawiaj psa w zamkniętym samochodzie w gorący dzień. Przegrzanie może doprowadzić do udaru cieplnego, a udar nawet do zapaści. Jeśli zwierzę musi zostać w samochodzie, otwórz dwa boczne okienka na 5 -7,5 cm, umożliwiając przepływ powietrza. Jeśli pies uległ przegrzaniu, natychmiast przenieś go w chłodne, ocienione miejsce i zmocz go zimną wodą, używając gąbek lub ręczników. Całe ciało zwierzęcia wraz z głową owiń zimnymi wilgotnymi ręcznikami. Jeśli to możliwe, daj mu do ssana kostki lodu, owiń w jeszcze kilka wilgotnych ręczników i zawieź do lekarza.
CHROMANIE
Gdy pies lub kot zaczyna powłóczyć łapą, obejrzyj ją delikatnie. Badaj palcami od "stopy" w górę, sprawdzając, czy nie jest obrzęknięta, gorąca lub bolesna. Szukaj także rozcięć ( w szczególności na poduszkach palców) oraz małych kamyczków, kolców, drzazg. Usuń wszystkie obce ciała, które dadzą się dość łatwo wyjąć i obmyj wszystkie rozcięcia zimną wodą. Jeśli coś wbiło się mocno w skórę, skorzystaj z pomocy weterynarza.

Jeśli kończyna jest napięta lub obrzmiała, wymocz ją w gorącej wodzie z niewielkim dodatkiem środka dezynfekującego i zaraz potem udaj się ze zwierzęciem do lekarza. Jeśli zwierzę kuleje z powodu zakażonej rany, zrób gorący okład, zmniejszający stan zapalny, w szczególności gdy nie możesz szybko dotrzeć do weterynarza.

ZATRUCIE

Utrzymujące się wymioty i biegunka, często połączone z dreszczami, drżeniem lub konwulsjami, zwykle świadczą o tym, że zwierzę jest zatrute. Symptomy te mogą doprowadzić do stanu śpiączki. Jeśli zwierzę już jest w stanie śpiączki, natychmiast zawieź je do weterynarza. Jeśli jest przytomne, a sądzisz, że połknęło substancję żrącą, np. jakiś kwas lub sodę kaustyczną, przepłucz mu pysk mlekiem lub wodą. Jeśli okaże się to konieczne, wstrzyknij płyn do pyska zwierzęcia plastikową strzykawką. Głowę kota trzymaj przy tym uniesioną do góry, wciskając końcówkę strzykawki między zęby, u psa pokieruj strzykawkę wzdłuż jego zębów. Możesz też wlewać płyn do pyska zwierzęcia z dzbanka lub kubka.
Po wypłukaniu pyska daj zwierzęciu do picia dużo mleka lub wody.
Jeśli tylko masz mleko, będzie ono lepsze do przepłukania niż woda. Rozcieńczy to truciznę bez wywoływania wymiotów, które mogłyby dodatkowo podrażnić gardło i pysk zwierzęcia.

Warto pamiętać o tym i wykorzystać mleko także w przypadku, gdy sami się zatrujemy...

Jeśli zwierzę może jeść, podaj mu gęstą owsiankę lub mleko z chlebem, a potem zawieź do weterynarza. Jeśli masz pewność, że zwierzą połknęło truciznę nieżrącą, np. detergent używany w gospodarstwie domowym, wywołaj jak najszybciej wymioty, podając mu 1 łyżeczkę soli kuchennej na tył języka lub do wypicia 3% wodę utlenioną - 3 razy co 10 minut 1-3 łyżeczki.
Jeśli nie masz pewności jaką truciznę połknęło twoje zwierzę, udziel mu pierwszej pomocy jak w przypadku substancji żrącej. W każdym przypadku możliwie najprędzej zawieź zwierzę do weterynarza, zabierając ze sobą etykietę lub opakowanie trucizny.

UŻĄDLENIA

Koty lub psy próbują niekiedy upolować osę lub pszczołę i dlatego użądlenia zdarzają się na ogół w pysku lub w jego okolicach. Jeśli owad użądlił psa lub kota w skórę, wetrzyj w to miejsce Rhinophenazol, chroniąc oczy i pysk zwierzęcia. Jeśli użądlenie jest wewnątrz pyska, natychmiast zawieź zwierzę do lekarza.

ZANIM ROZPOCZNIESZ LECZENIE

Gdy zwierzę zrani się, natychmiast się nim zajmij. Psa odprowadź na smyczy w spokojne miejsce i dokładnie zbadaj. Jeśli nie masz smyczy, użyj sznurka lub paska.
Jeśli pies nie może stać, ułóż go na noszach zrobionych z koca lub dużego ręcznika. Kota chwyć za kark jedną ręką i podtrzymując drugą, zanieś w spokojne miejsce. Jeśli kot jest zdenerwowany lub nastawiony wojowniczo, zawiń go w derkę.

---

http://rodzina-i-pies.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy: