Zwierzęta porozumiewają się ze sobą w najróżniejszy sposób:
np. za pomocą zapachów lub bogatego ubarwienia. Istnieje wiele sposobów przekazywania informacji, najszybsza jest jednak komunikacja wykorzystująca dźwięk.
CO TO JEST JĘZYK?
Język jest środkiem wymiany informacji. Inne sposoby komunikacji na przykład znakowanie terytorium zapachem, postawa ciała wyrażająca władzę lub podporządkowanie są instynktowne.
Język opanować można wyłącznie ucząc się go. Język musi przekazywać dużą liczbę informacji.
"MÓWIĄCE" ZWIERZĘTA
Zwierzęta wydają niezwykle szeroką skalę dźwięków, od miłego, melodyjnego śpiewu ptaków po straszliwe wycie wilków, pisk delfinów czy mruczenie zadowolonego kota. Wydaje się, że te dźwięki stanowią jakiś rodzaj "języka". Niemożliwe jednak stało się przetłumaczenie tego języka.
ZNACZENIE DŹWIĘKÓW
Choć ludzie zawsze starali się dźwiękom wydawanym przez zwierzęta przypisywać skomplikowane znaczenia dowiedziono, że porozumiewają się one najczęściej najprostszym sposobem. W świecie ssaków, w puszczach południowej Afryki, żyją owadożerne zwierzęta - surykatki. W razie niebezpieczeństwa mają one 2 sygnały ostrzegawcze. Jeden oznacza, że nieprzyjaciel czyha na lądzie i trzeba go gonić, inny sygnalizuje atak z powietrza, przed którym należy się ukryć.
---http://ssakiplazygady.blogspot.com/
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz