Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 24 kwietnia 2011

Ukąszenia owadów

Autorem artykułu jest Zuzanna StefanowskaPrzebywanie na powietrzu podczas ciepłej pory roku zawsze grozi tym, że będziemy użądleni lub ukąszeni przez jakiegoś owada. Niektóre owady, np. komary i pająki , często dostają się do mieszkań i gryzą domowników.

Jad pszczoły powoduje natychmiastowy, ostry, palący ból i rozwijający się niemal natychmiast obrzęk w miejscu użądlenia.
Użądlenie jest niezwykle groźne dla ludzi uczulonych na jad pszczoły: może u nich dojść do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Wsrząs ten objawia się zmianami skórnymi { pokrzywka } , utrudnione oddychanie , kołatanie serca, bladość, spadek ciśnienia i omdlenie, a w skrajnych przypadkach wstrząs i nagła śmierć.
Ukąszenia komara lub pająka odczuwa się od razu , a świąd , obrzęk i ból rozwijają się w ciągu kilkunastu minut.Chociaż nie stanowią one na ogół bezpośredniego zagrożenia to późnym skutkiem może być rozwój chorób przenoszonych przez te owady.
Ukąszenia kleszczy są bezbolesne , ale w ich efekcie dochodzi niekiedy do przenoszenia m. in. boreliozy, wirusowego zapalenia opon mózgowych czy tularemii [ choroba odzwierzęca, o ciężkim przebiegu , z gorączką, wysypką, powiększeniem i ropieniem węzłów chłonnych , zapaleniem płuc } .
Co można zrobić?
- Przy użądleniu owadów, delikatnie usunąć żądło ze skóry, umyć miejsce po żądle wodą z mydłem, szybko przyłożyć lód lub zimny okład, by zmniejszyć obrzęk i rozprzestrzenianie się jadu. Ból i świąd zmniejszą miejscowe środki znieczulające , np. Pudroderm i Fenistil, dostępne bez recepty, lub wydawana na receptę lignokaina w żelu. Natychmiast wezwij pogotowie jeśli pojawią się objawy wstrząsu.
W zależności od gatunku owada, niektórzy zalecają założnie opaski uciskowej w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się jadu.
Kleszcza najlepiej jest usunąć za pomocą szczypczyków i umyć miejsce po ukąszeniu wodą z mydłem. Pojawienie się gorączki czy wysypki wymaga zgłoszenia się do lekarza ze względu na możliwość rozwoju boreliozy.
Zapobieganie
Specjalne środki w areozolu lub płynie pomagają odpędzić owady i uniknąć ukąszeń. Noszenie odzieży ochronnej również zapobiega ugryzieniom owadów.Trzeba pamiętać, że żywe barwy, jasne i kwieciste wzory oraz perfumy przyciągają pszczoły.
Warto zaistalować w oknach siatki zabezpieczające , a wieczorem sprawdzić czy insekty nie ukryły się w pościeli. Należy też zabezpieczyć zwierzęta domowe , które często przynoszą do domu kleszcze.
Terapie alternatywne
Zapach cytroneli i mięty pieprzowej odstrasza komary. Sok z aloesu łagodzi dolegliwości w miejscu ukąszenia i przeciwdziała wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu, a oczar łagodzi świąd.
NOWOŚCI
Istnieje już szczepionka przeciwko boreliozie przenoszonej przez kleszcze. Obejmuje ona dwie dawki podstawowe w odstępie miesiąca i dawkę przypominającą po roku. Szczepionka powinna być podawana późną zimą lub wczesną wiosną, kilka miesięcy przed sezonem letnim.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy: